Dobro došli u Tomaševo, selo smješteno na 753 metra nadmorske visine u prelijepoj Vraneškoj dolini, jednom od najljepših predjela sjeveroistočne Crne Gore. Ovo mjesto, u kojem danas živi oko 300 stanovnika, nekada se zvalo Ljubović po rijeci i župi, a kasnije, sve do 1952, nosilo je ime Šahovići. Danas ponosno nosi ime po narodnom heroju iz Drugog svjetskog rata, Tomašu Žižiću (1909–1942), koji je ovdje odrastao i završio osnovnu školu, a kasnije postao jedan od ključnih organizatora ustanka protiv okupatora. Njegova spomen-bista stoji u selu kao podsjetnik na njegovu hrabrost i žrtvu. Tomaševo je administrativno povezano sa selima Pape, Čekrlije, Selakovići, Musići i Duga Njiva, a zajedno čine srce ove doline.
Vraneška dolina, u koju ulazite preko Sljepač mosta – drugog po veličini na pruzi Bar-Beograd – prostire se od Tomaševa i Pavinog polja sve do Kovrena. Okružena je planinama Lisa i Žuber, te Kovrenskim i Goričkim brdima obraslim hrastovom, bukovom i četinarskom šumom. Kroz dolinu teče bistra rijeka Ljuboviđa, čije ime nosi stihove pune ljubavi i predanja: „Ova rijeka veliku ljubav viđe…“. Priroda ovog kraja oduvijek je privlačila stočare Vlahe zbog izdašne ispaše, a tragovi njihovih napuštenih katuna i danas svjedoče o tom vremenu.
O prošlosti ovog kraja nema mnogo preciznih podataka, ali se zna da je u doba dukljanske kraljevine Vojislavljevića pripadao župi Debreca u oblasti Podgorja, dok je u vrijeme Nemanjića bio dio župe Ljuboviđa. Dolina je bila omiljeno mjesto manastirskih zajednica, a prirodna bogatstva privlačila su ljude još od davnina. Sve do balkanskih ratova, Vraneška dolina bila je sjedište turske kaze Donji Kolašin, sa centrom u Šahovićima, da bi 1912. ušla u sastav Knjaževine Crne Gore.
Vraneška dolina, kroz koju vijuga rijeka Ljuboviđa, vijekovima je bila prostor susreta ljudi, kultura i istorijskih događaja. Smještena u srcu bjelopoljskog kraja, danas nudi spoj duhovnog nasljeđa, aktivnog turizma i netaknute prirode koja poziva na istraživanje.
Manastiri Zlateš i Bliškovo – svjedoci vremena
U ovom kraju nalaze se dva značajna manastira – Zlateš i Bliškovo, koji svojim postojanjem svjedoče o duhovnom i kulturnom nasljeđu Vraneške doline.
Manastir Zlateš, smješten u mirnoj dolini u selu Tomaševo, posvećen je Svetom proroku Iliji. Njegova jednostavna arhitektura uklapa se u prirodni ambijent, dok unutrašnjost krasi ikonostas sa pravoslavnim ikonama. Ovaj hram je kasnije pretvoren u manastir, postavši mjesto molitve i duhovnog sabranja.
Manastir Bliškovo, smješten dublje u Vraneškoj dolini, skriven među brdima i šumama, pruža osjećaj mira i tišine. Njegova skromna arhitektura i prirodno okruženje čine ga utočištem za posjetioce u potrazi za duhovnim mirom i istorijskom pričom ovog kraja.
Biciklistička tura
– kroz pejzaže prošlosti i sadašnjosti
Vraneška dolina nudi idealne uslove za biciklističke ture koje povezuju kulturne i prirodne znamenitosti. Staza prolazi kroz pitome pejzaže, vijugajući pored manastira Zlateš i Bliskovo, pružajući biciklistima priliku da zastanu, osjete duh prostora i nastave put ka jedinstvenom prirodnom fenomenu – vodopadu Skakala.
Pješačka staza do vodopada Skakala
– put kroz netaknutu prirodu
Za ljubitelje pješačenja, staza do vodopada Skakala vodi kroz bujnu vegetaciju i pitome proplanke, pružajući nesvakidašnji doživljaj prirode ovog kraja. Vodopad Skakala, koji se sa visine ruši u kaskadama, jedno je od najljepših prirodnih čuda ovog područja. Posebno je impresivan u proljeće i jesen, kada bujične vode stvaraju moćan prizor, dok ljeti nudi osvježenje i zaklon u sjenci stoljetnih stabala.
Mihailo Miša Janketić (1938–2019), legendarni jugoslovenski glumac, proveo je djetinjstvo u Tomaševu, gdje su ga rano životne nedaće naučile snazi i istrajnosti. Ostao je bez roditelja tokom Drugog svjetskog rata, a iz djetinjstva u domu ponio je obećanje da će jednog dana svojoj djeci pružiti toplinu i ljubav koje je sam izgubio.
Prve glumačke korake napravio je upravo ovdje, u Sekulinoj kafani, gdje je recitujući “Na grobu svoje majke” prvi put dirnuo publiku do suza.
OD PRVIH KORAKA DO TEATRA SLAVE
Kasnije je postao simbol Jugoslovenskog dramskog pozorišta, igrajući u remek-djelima poput “Zločin i kazna”, “Tramvaj zvani želja”, “Kad su cvetale tikve”. Uloga Igoa u Sartrovim “Prljavim rukama” (1966.) donijela mu je nagradu Raša Plaović i lansirala ga u vrh teatarske scene.
LJETNJA ŠKOLA GLUME
Iako rođen u Novom Sadu, svakog ljeta se vraćao u Tomaševo, gdje je na svom imanju organizovao glumačke radionice za mlade talente. Njegova Ljetnja škola glume ostavila je neizbrisiv trag, okupljajući mještane i goste na vrhunskim predstavama.
Od djetinjstva u Vranešu do Dobričinog prstena, najvećeg priznanja za životno djelo, Miša Janketić ostaje simbol jugoslovenskog glumišta i vjernog povratka rodnom kraju.
Vraneška dolina nosi ime po Heraku Vranešu, koji se smatra rodonačelnikom plemena Vraneši i koji je živio tokom druge polovine 14. i početkom 15. vijeka. Kao istaknuti lokalni starosjedilac, imao je značajnu ulogu u upravljanju ovim područjem, što potvrđuju i osmanski popisi iz 1468. i 1477. godine, gdje je njegovo ime zabilježeno. Njegova porodica oslikava složene istorijske procese kroz koje je ovo područje prolazilo, posebno u kontekstu prelaska iz hrišćanstva u islam. Njegov sin Đorđe je poznat po tome što je obnovio manastir Zastup, dok je drugi sin, Ibrahim, primio islam i stekao visoki vojni čin paše, što ukazuje na tadašnje društveno-političke promjene.
Crkva Vavedenja Presvete Bogorodice
Ova crkva, izgrađena u 20. vijeku, predstavlja ne samo vjerski već i kulturni centar stanovnika Tomaševa. Njen ikonostas je posebno značajan jer su u njega upisana imena svih onih koji su svojim donacijama pomogli njenu obnovu, čime su ostavili trajni trag u istoriji ovog kraja. Pored crkve se nalazi staro groblje, koje svojim dugovječnim nadgrobnim spomenicima svjedoči o bogatoj prošlosti i kontinuitetu života na ovom prostoru.
Rimska stela na seoskom groblju
Na seoskom groblju može se vidjeti značajan arheološki artefakt – rimska stela na kojoj su uklesana tri ljudska lika. Ovaj nadgrobni spomenik pruža jasan dokaz da je Vraneška dolina bila naseljena još u antičko doba, u periodu rimske dominacije. Njegovo prisustvo sugeriše da se u blizini nalazilo urbano rimsko naselje, što dodatno potvrđuje istorijski značaj ovog područja i njegovu dugotrajnu naseljenost kroz različite epohe.
Novakovića pećina, udaljena oko 3 km od manastira Zlateš, krije brojne legende. Predanje kaže da je povezana sa Žutom pećinom, dok drugi hodnici vode duboko pod zemljom, čak do Kosova Polja. Priča se da je bila sklonište hajduka Starine Novaka, a narod vjeruje i da u njenim mračnim hodnicima leži skriveno blago, iza podzemnog jezera čije se dubine još nisu istražile.
LEGENDA O BLAGU LATINA
Prema legendi, nakon pada trgovačkog grada Brskova, Latini su sakrili svoje blago u Novakovića pećini. Dio stanovnika je pobjegao, dok su se neki kasnije vratili po zakopano bogatstvo. Mještani i danas tragaju za zlatom koje, prema predanju, leži duboko u pećinskim odajama.
LEGENDA O ŽUTOJ PEĆINI
Smještena iznad Novakovića pećine, Žuta pećina je teško pristupačna i povezana podzemnim kanalima. Mještani su pokušavali da uđu u njene dubine, ali bezuspješno. Krajem 19. vijeka, Mušo Muslić uspio je da prodre unutra i naišao na podzemno jezero, tajanstvene natpise i sobu punu blaga, čuvanu od crnog ovna sa velikim rogovima. Preplašen, jedva je iznio živu glavu.
KANJONI I IZVORI VRANŠTICE
Do Novakovića pećine vodi staza kroz kanjon Vranštice, prateći bistru rijeku sa manjim vodopadima. Staza nudi nezaboravan doživljaj prirode i mjesta za odmor. U blizini se nalazi kanjon Bezdanice, čije okomite stijene, ljeti kada presuši, otkrivaju nevjerovatne prirodne skulpture.
Ova česma stoji kao vječni svjedok i čuva dragocjeno sjećanje na neustrašivu mladost Jagode Bogićević, hrabre partizanke porijeklom iz Bjelopavlića. Kao sanitetski referent 1. čete, 4. bataljona brigade Save Kovačevića, u sastavu Pete crnogorske brigade, Jagoda je svojim požrtvovanjem obilježila mnoga ratišta. Prošla je kroz teške bitke na Vučevu, Igmanu, Ljubinom Grobu, Treskavici, Prozoru, Vakufu i Neretvi, gdje je pokazala izuzetnu hrabrost i odlučnost. U vihoru rata, njene nježne, ali odlučne ruke neumorno su liječile rane brojnim saborcima, pružajući im ne samo njegu, već i nadu i snagu da istraju u borbi za slobodu. Njen doprinos bio je svjetlo u tami ratnih dana, simbol požrtvovanja i čovječnosti usred haosa.
Kao i njen otac Mirko, koji je poginuo u borbi za slobodu 1942. godine, ni Jagoda nije poklekla pred izazovima, već je hrabro stajala uz svoje drugove. Sa samo 19 godina, u jurišu na neprijateljske barikade, svoj mladi život dala je ovdje, u Vučijem potoku, 18. aprila 1944., ostavivši za sobom neizbrisiv trag. Ali Jagoda nije nestala iz sjećanja naroda. Njena hrabrost i žrtva žive u pjesmama, u poznatom jugoslovenskom filmu “Sutjeska”, gdje je njenu ulogu hrabre partizanske bolničarke Jagode Bogićević tumačila glumica Neda Arnerić, kao i u pričama koje se prenose s koljena na koljeno. I ovdje, pored ove česme, njeno ime i djelo živjeće dok god bistra voda teče iz izvora slobode, podsjećajući nas na njenu nepokolebljivu snagu i plemenitost. Slava joj i hvala za sve što je učinila.
*Izlistana su seoska domaćinstva koja su članovi našeg udruženja i nalaze se na ovom sajtu. Za ostale punuđače smještaja u ovoj zoni vidite google mape, ili booking.com.
- Krenite na hajking ili bajking – uz vodiča ili samostalno – do vidikovca Galice, Vodopada Lještanice, izvora i kanjona rijeke Vranštice ili kanjona Bezdanica.
- Istražite biciklističku stazu 916 ili markirane planinske staze preko planine Lisa (951).
- Doživite speleološku avanturu u Novakovića pećini uz obaveznu pratnju lokalnog vodiča i otkrijte njene tajne i ljepotu.
- Uživajte u biciklističkoj vožnji od manastira Zlateš do manastira Bliškova kroz zelene staze doline.
- Isprobajte jahanje konja po proplancima Lise ili se upustite u školu jahanja.
- Posjetite manastire Zlateš i Bliškova, crkvu Vavedenja Presvete Bogorodice u Vranštici ili seosko groblje i saznajte kako je dolina dobila ime.
- Očarajte se tradicionalnom arhitekturom starih kuća, stopljenih s prirodom i planinskim vijencima.
- Probajte lokalne specijalitete – sir, kajmak, kiselo mlijeko, suhomesnate proizvode i domaća jela iz organskih bašti i voćnjaka.
Tomaševo i Vraneška dolina čekaju vas da otkrijete njihove prirodne ljepote, bogatu istoriju i toplu gostoljubivost!
FOTOGRAFIJE
Sela uključena u projekat
Projekat
Regionalna razvojna agencija za Bjelasicu, Komove i Prokletije (RRA BKP) je, u saradnji sa partnerima Opštinom Peć (Kosovo) i Regionalnom razvojnom agencijom WEST (Kosovo), sprovela projekat „Pretvaranje naših sela u turističke destinacije“ u okviru IPA II Programa prekogranične saradnje Crna Gora – Kosovo 2014–2020.
Kroz ovaj projekat, u odabranim selima u regionima Plava, Andrijevice, Berana, Bijelog Polja, Mojkovca i Bara unaprijeđena je turistička infrastruktura, kreirane su tematske seoske staze koje povezuju prirodne i kulturne atrakcije, postavljena je signalizacija, info table i oznake za sela i lokalitete, dok su određena seoska domaćinstva podržana u cilju unapređenja uslova za pružanje turističkih usluga. Kao rezultat projekta izrađena je i zajednička promotivna brošura koja objedinjuje nove seoske tematske rute i lokalnu ponudu kao i promotivni video materijal.
Dodatne informacije o selu
TURISTIČKA ORGANIZACIJA BIJELO POLJE
+382 50 484795
turisticka@bijelopolje.co.me