KORAK 1 – Registracija poljoprivrednog gazdinstva
Za registraciju djelatnosti seoskog turizma preduslov je da budete registrovani kao poljoprivredno gazdinstvo. Ova registracija se obavlja u regionalnim savjetodavnim službama, a gdje se one nalaze i koja je služba odgovorna za koju opštinu pogledajte na ovim linkovima, gdje su i kontakt informacije zaposlenih iz ovih službi:
Odjeljenje za savjetodavne poslove u biljnoj proizvodnji
Odjeljenje za savjetodavne poslove u oblasti stočarstva
Ministarstvo poljoprivrede i ruralnog razvoja vrši upis poljoprivrednih gazdinstava u Registar poljoprivrednih gazdinstava. U Registar poljoprivrednih gazdinstava mogu se upisati poljoprivredna gazdinstva koja obavljaju poljoprivrednu djelatnost i posjeduju poljoprivredno zemljište i/ili životinje.
Upis u Registar je prvi korak u ostvarivanju prava na podsticaje iz Agro-budžeta. Upis je dobrovoljan i besplatan, a može se izvršiti tokom cijele godine.
Upis i promjena podataka se vrši u onoj regionalnoj kancelariji savjetodavnih službi koja je nadležna prema mjestu prebivališta nosioca poljoprivrednog gazdinstva, odnosno sjedištu pravnog lica.
Nosilac porodičnog poljoprivrednog gazdinstva/odgovorna osoba u pravnom licu treba da preda u nadležnoj regionalnoj kancelariji popunjene obrasce i prateću dokumentaciju.
Dokumenta koja predaju fizička lica – poljoprivrednici su sledeća:
- fotokopija lične karte nosioca poljoprivrednog gazdinstva,
- fotokopije ličnih karata članova poljoprivrednog gazdinstva,
- potvrda o mjestu prebivališta nosioca,
- dokaz iz Uprave za nekretnine – kopija posjedovnog lista/lista nepokretnosti za sve prijavljene parcele,
- ukoliko nosilac nije vlasnik zemljišta sa obimom prava 1/1 potrebno je da donese ovjerene ugovore/saglasnosti o korišćenju zemljišta sa svim suvlasnicima,
- potvrda o otvorenom žiro računu (fotokopija bankarske kartice) i
- potvrda o broju životinja iz baze podataka Veterinarske uprave na ime nosioca gazdinstva, ukoliko gazdinstvo posjeduje životinje.
Dokumenta koja predaju pravna lica su sledeća:
- fotokopija lične karte odgovorne osobe,
- izvod iz Centralnog registra privrednih subjekata ne stariji od 6 mjeseci,
- dokaz iz Uprave za nekretnine – kopija posjedovnog lista/lista nepokretnosti za sve prijavljene parcele,
- ukoliko nosilac (pravno lice) nije vlasnik zemljišta sa obimom prava 1/1 potrebno je da donese ovjerene ugovore/saglasnosti o korišćenju parcela sa svim suvlasnicima,
- potvrda o otvorenom žiro računu,
- potvrda/izjava o broju zaposlenih radnika,
- fotokopija kartona deponovanih potpisa i
- potvrda o broju životinja iz baze podataka Veterinarske Uprave na nosioca gazdinstva (pravno lice).
KORAK 2 – Registracija djelatnosti seoskog turizma
Za obavljanje djelatnosti seoskog turizma potrebno je da se dobije Odobrenja za obavljanje ugostiteljske djelatnosti vrste – seosko domaćinstvo.
Za izdavanje ovih odobrenja nadležno je Ministarstvo održivog razvoja i turizma, koje je propisalo uslove za izdavanje odobrenja, koji se nalaze na ovoj strani a tekst tih uslova kopiramo ovdje:
Dakle, ukoliko ste fizičko lice, registrovani kao poljoprivredno gazdinstvo, uradićete sledeće:
- Ispunićete zahtjev za izdavanje odobrenja za obavljanje ugostiteljske djelatnosti vrste – seosko domaćinstvo (Obrazac 1).
- Priložićete kopiju rješenja o registraciji pojoprivrednog gazdinstva.
- Priložićete kopiju dokaza o pravu svojine / susvojine objekta – javnu ispravu (izvod iz lista nepokretnosti) ili pravo na korišćenje objekta / zemljišta – potvrda nadležnog organa lokalne samouprave ili mjesne zajednice kojom se dokazuje pravo na korišćenje.
- Popunićete obrazac za upis u Centralni turistički registar i priložićete ga (Obrazac 2).
- Uplatićete taksu od 2 eura na žiro račun ministarstva br. 832-31614150-79, i priložićete kopiju uplatnice.
Ovu dokumentaciju ćete spakovati u kovertu i poslati preporučeno na adresu:
Ministarstvo održivog razvoja i turizma
Direktorat za praćenje turističkih tokova i turističkog prometa
-Direkcija za upravni postupak-
IV proleterske brigade br. 19, 81000 Podgorica
Ukoliko imate nedoumice kako se Obrazac 1 i 2 popunjavaju, ovdje ćete naći primjer popunjenih obrazaca urađenih za izmišljeno lice.
Nakon što pošaljete svoj zahtjev, javiće vam se nadležno lice iz Ministarstva koje će obići vaše domaćinstva da provjeri da li ispunjavate uslove za izdavanje odobrenja. Postarajte se da objekat bude u dobrom stanju prije posjete. Neki od primjera zašto predstavnici Ministarstva nisu odobrili objekte su sledeći:
- Podovi u prostoriji nisu urađeni, preko betonske ploče nema bilo kakvog poda, ploča je samo zastrta tepihom.
- Prostorija nije okrečena, a na zidovima ima fleka
- Kupatilo nije u dobrom stanju ili ne postoji.
Molimo vas da nam javite kakva su vam bila iskustva tokom posjete, kao i eventualne razloge za odbijanje izdavanja odobrenja, kako bismo mogli vaša iskustva da podijelimo sa drugim članovima udruženja.