Smještena na obroncima veličanstvene Bjelasice, u blizini Mojkovca, Bojna Njiva je mjesto gdje se istorija i priroda prepliću u jedinstvenom spoju. Ovo područje nije samo prirodna oaza mira, već i važno istorijsko mjesto koje čuva sjećanje na herojsku Mojkovačku bitku iz Prvog svjetskog rata.
ISTORIJSKI ZNAČAJ
Bojna Njiva se nalazi u neposrednoj blizini mjesta gdje su 6. i 7. januara 1916. godine crnogorske trupe pod komandom vojvode Janka Vukotića izvojevale ključnu pobjedu nad austrougarskom vojskom. Iako su Crnogorci bili brojčano nadjačani, njihova hrabrost i odlučnost omogućile su strateški značajan otpor, koji je imao dalekosežne posljedice u očuvanju srpskih trupa koje su se povlačile preko Albanije. Posjetioci mogu istražiti memorijalna mjesta, čuti priče o herojima i saznati više o ovom presudnom trenutku istorije Crne Gore.
SEOSKI I KATUNSKI ŽIVOT
Ovaj kraj poznat je po voćarstvu, zahvaljujući plodnoj zemlji i čistoj planinskoj klimi. Tradicionalno se uzgajaju jabuke, šljive, kruške i drugo voće, od kojeg se prave domaći prirodni sokovi i rakija. Sezona berbe donosi bogatstvo ukusa, a posjetioci mogu učestvovati u procesu pravljenja ovih proizvoda i probati ih direktno iz domaćih podruma.
Pored voćarstva, Bojna Njiva je poznata i po pčelarstvu i proizvodnji meda. Čisti planinski pašnjaci prekriveni livadskim i šumskim cvijećem omogućavaju pčelama da proizvode kvalitetan, ljekovit med, koji se često kombinuje sa ljekovitim biljem.
Lokalna domaćinstva bave se i proizvodnjom mliječnih proizvoda, među kojima se ističu domaći sir, kajmak i kiselo mlijeko, neizostavni dio crnogorske tradicionalne kuhinje. Ovi proizvodi su omiljeni među posjetiocima koji žele da uživaju u autentičnim ukusima domaće hrane.
Na Balkanu je gostoprimstvo neizostavan dio tradicije, a doček uz čašicu domaće rakije simbol srdačnosti i topline. Kod domaćina Medojevića, ovaj običaj poprima poseban značaj kroz degustaciju četiri autentične rakije, od kojih svaka nosi svoju priču i karakter.
Šljivovica, vladarica među rakijama, pruža osjećaj topline dozrelih plodova okupani suncem, dok dunjevača otkriva čaroliju mirisnih voćnjaka, podsjećajući na jesenje dane. Jabukovača donosi svježinu proljeća i aromu rascvjetalih voćnjaka, dok kruškovača svojim blagim i profinjenim notama ostavlja dugotrajan, ugodan utisak.
Uživajte u ovom doživljaju i dopustite da vam ovi tečni dragulji podare harmoniju ukusa koja spaja tradiciju i ljubav prema domaćoj rakiji. Podignite čaše, nazdravite i osjetite duh domaćinskog gostoprimstva.
UMIJEĆE PEČENJA RAKIJE
Ako se u jesen nađete u ovim krajevima, svjedočićete jednom od najvažnijih događaja u seoskom životu – pečenju rakije. Tokom oktobra, kada voćnjaci podare najzrelije plodove, kazani se pune, a dvorišta postaju mjesta okupljanja porodice i prijatelja. Oko „veselih mašina“, kako ih ovdje nazivaju, uz miris tek pečene rakije, dijele se priče, pjesma i radost.
DUNJA – VOĆKA TRADICIJE
Dunja je od davnina simbol plodnosti i porodične sreće. Njen miris evocira uspomene na prošla vremena, kada su dunje krasile domove, šireći prepoznatljivu svježinu. Iako su danas plantaže dunja rijetkost, domaćinstvo Medojević čuva ovu tradiciju i od njenih plodova priprema izuzetno mirisnu i bogatu rakiju.
ORGANSKA PROIZVODNJA I DOMAĆI SPECIJALITETI
Domaćinstvo Medojević posvećeno je organskoj proizvodnji voća i povrća. Njihove bašte i plastenici bogati su raznim kulturama – od krastavaca, paradajza i paprika do krompira, luka i šargarepe. Njihova kuhinja odiše autentičnim ukusima domaćih proizvoda, pretočenih u pažljivo pripremljene zimnice, ajvar, salate, džemove i slatko. Poseban akcenat stavljen je na organsko voće, poput aronije i šljive, od kojih se prave prirodni, zdravi sokovi – prava vitaminska riznica uz domaće specijalitete.
TAJNA CRNOG ZLATA – ARONIJA
Aronija (Aronia melanocarpa), poznata i kao crno zlato, potiče iz Sjeverne Amerike, a danas se uzgaja širom svijeta, uključujući i surove predjele Sibira. Ova nevjerovatna biljka stekla je popularnost zahvaljujući svom bogatom nutritivnom sastavu – prepuna je antioksidanasa, vitamina C i esencijalnih minerala, zbog čega se smatra jednom od najzdravijih voćnih kultura.
Aronija se ubraja u pravu superhranu, jer pozitivno djeluje na organizam – jača imunitet, smanjuje upalne procese i doprinosi zdravlju srca i krvnih sudova. Njeni plodovi, intenzivne boje i specifičnog ukusa, koriste se u raznim oblicima – od svježih bobica, prirodnih sokova i džemova do zdravih voćnih koktela i ljekovitih čajeva.
SPOJ TRADICIJE I ZDRAVLJA
U domaćinstvu Vukadinović možete degustirati domaći sok od aronije, pripremljen po tradicionalnoj recepturi, ali i mnoge druge prirodne proizvode od ove dragocjene bobice. Ljubazni domaćini ponudiće vam i autentična jela spremljena na ognjištu, koja nose mirise i ukuse prošlih vremena, odražavajući bogatstvo prirodnih sastojaka ovog kraja.
Domaćinstvo Vukadinović od 2013. godine registrovan je proizvođač organskog voća, među kojima su razne sorte jabuka, aronija, kruške, šljive, orasi, višnje i trešnje. Na imanju se spravljaju zdravi voćni sokovi od aronije i jabuke, kao i raznovrsni vitaminski napici koje obavezno treba probati!
Pored uzgoja voća, domaćinstvo je registrovano i za ruralni turizam, nudeći posjetiocima ne samo vrhunsku hranu već i smještaj u predivnom ambijentu. Odatle možete istražiti Bojnu Njivu, čarobne pejzaže Bjelasice i uživati u nezaboravnom spoju prirode i tradicije. Provedite dan u prirodi, uživajte u svježem zraku, a navečer se opustite uz tradicionalnu kuhinju i mirnu atmosferu koja vam omogućava potpuni odmor.
Bjelasica nudi mnogo za ljubitelje prirode i aktivnog turizma, a domaćinstvo Vukadinović će vam pružiti jedinstven doživljaj sela, stvarajući nezaboravne uspomene.
ŠUMSKE JAGODE – MIRIS PROLJEĆA
Šumske jagode, sa svojim prepoznatljivim mirisom, podsjećaju na djetinjstvo i ljepšu prošlost. Teško ih je naći, pa su zbog toga posebno cijenjene i radujemo im se svaki put kad se pojave. Čuvane u teglicama kao džem ili slatko, najljepše su iznenađenje tokom godine, kako za ukućane, tako i za sve goste koji zalutaju do vas.
LJEKOVITO I SAMONIKLO BILJE
Crna Gora se ponosi jednim od najraznovrsnijih biljanskih bogatstava u Evropi. Njene planine skrivaju bogatstvo ljekovitog, aromatičnog i samoniklog bilja, a do sada je identificovano gotovo 540 vrsta. Svaka porodica iz ruralnih krajeva bavi se sakupljanjem ovog bilja – bilo da se koristi za čajeve, marmelade ili domaće slatke pripravke. Ako osjetite umor nakon planinarenja, obavezno svratite i uživajte u okrepljujućem čaju!
MED – PRIRODNA SLAST
Med sa planinskih pašnjaka, prepunih mirisnih cvjetova ljekovitih trava, pravo je prirodno bogatstvo. U balkanskim pričama med je simbol ljubavi, što je i danas veoma prisutno i uvjerljivo. Pored svojih ljekovitih svojstava, med je i slatka poslastica koja ima sposobnost da zbliži ljude, pa se u mnogim pričama koristi kao metafora za ljubav i harmoniju.
DOMAĆINSTVO RADOVIĆ – TRADICIJA I PRIRODA
U domaćinstvu Radović dočekaće vas domaće, svježe mlijeko i sir – bilo kravljiji, kozji ili mješavina oba. Osim toga, bave se uzgojem voća, poput aronije, američke i domaće borovnice, šljiva, malina, jagoda i jabuka, od kojih prave ukusne i zdrave domaće sokove i džemove. Imaju i bogat povrtnjak te vlastite suhomesnate proizvode koje s ponosom služe uz domaću kuhinju.
Na farmi se nalazi i mali pčelinjak, a njihov med služi se gostima uz domaće čajeve – idealno za doručak ili kao užina pred spavanje. Ovdje možete uživati u svim prirodnim blagodatima koje dolaze sa planine, uz ljubazne domaćine koji će vas uputiti na svaki kutak ovog jedinstvenog kraja.
Ako od ovog mjesta nastavite dalje ka Bjelasici ući ćete u katunsku zonu, područje pašnjaka koje lokalni stočari koriste za ispašu stoke tokom ljetnjih mjeseci. Katuni su od ključnog značaja za istoriju i tradiciju ovog dijela Crne Gore, predstavljajući ljetnja planinska naselja koja su kroz vijekove bila privremeni dom stočarima i pastirima. Ova naselja i danas žive kao spomenici bogate kulture i običaja, jer stočari iz ovog kraja i dalje slijede tradiciju sezonske selidbe sa stadima, čuvajući travu u nižim selima za hladne zimske dane.
Posjeta katunima na Bjelasici pruža posjetiocima jedinstvenu priliku da iskuse autentičan planinski život, daleko od gradske vreve. Tu možete aktivno učestvovati u svakodnevnim stočarskim poslovima, poput muže ili pripreme hrane, obići tradicionalne katunske kolibe građene od drveta i kamena, te uživati u domaćim specijalitetima pripremljenim od svježih sastojaka koje daje ova netaknuta priroda. U katunima se mogu probati razni domaći proizvodi, uključujući svježe mlijeko, domaći sir, skorup, kačamak, kao i pite od samoniklog bilja koje raste na obroncima Bjelasice.
Smješteni na velikim visinama, ovi katuni nude spektakularne poglede na okolne planinske masive, duboke doline i prostrane livade, što ih čini idealnim mjestom za ljubitelje prirode i fotografije. Osim prirodnih ljepota, katuni su i važan dio kulturnog nasljeđa Bjelasice, Mojkovca i cijele Crne Gore. Generacijama su bili središta planinskog života, stočarstva i zajedništva, čuvajući običaje i priče koje se prenose s koljena na koljeno. Posjeta ovim mjestima omogućava dublje povezivanje s prirodom i tradicijom, pružajući osjećaj mira i jednostavnosti koji je teško pronaći u savremenom svijetu.
Za one koji žele istražiti ovo područje, preporučuje se praćenje Katunskog puta “Neispričana Bjelasica”. Detaljne informacije o trasama, smještaju i aktivnostima dostupne su na stranici www.katunroads.me, gdje možete planirati svoju avanturu i otkriti skrivenu ljepotu ovog dijela Crne Gore.
*Izlistana su seoska domaćinstva koja su članovi našeg udruženja i nalaze se na ovom sajtu. Za ostale punuđače smještaja u ovoj zoni vidite google mape, ili booking.com.
Ljubitelji prirode i avanture mogu istraživati predivne pejzaže kroz različite aktivnosti:
- Planinarenje i biciklizam – Staze kroz šume i pašnjake pružaju nevjerovatan pogled na okolne planine i doline. Od Bojne njive prema Bjelasici vodi I crnogorska planinarska transverzala CT-1, koja prolazi kroz neke od najljepših predjela Crne Gore, kao i vrhunska planinska biciklistička trasa TT3 – Čarobni istok.
- Jahanje konja – Idealno za one koji žele da istraže krajolik na tradicionalan način, uz pomoć lokalnih vodiča.
Branje samoniklog bilja i gljiva – Sezona berbe ljekovitog bilja i jestivih gljiva, kao i slatkih planinskih borovnica, traje od proljeća do jeseni. - Posjeta lokalnim domaćinstvima – Gosti mogu uživati u domaćim proizvodima kao što su sir, kajmak, domaći hljeb i rakija, te osjetiti toplinu crnogorske gostoljubivosti.
Bojna Njiva je mjesto gdje se spajaju istorija, tradicija i netaknuta priroda, pružajući nezaboravan doživljaj svima koji žele da istraže autentičnu Crnu Goru.
FOTOGRAFIJE
Sela uključena u projekat
Projekat
Regionalna razvojna agencija za Bjelasicu, Komove i Prokletije (RRA BKP) je, u saradnji sa partnerima Opštinom Peć (Kosovo) i Regionalnom razvojnom agencijom WEST (Kosovo), sprovela projekat „Pretvaranje naših sela u turističke destinacije“ u okviru IPA II Programa prekogranične saradnje Crna Gora – Kosovo 2014–2020.
Kroz ovaj projekat, u odabranim selima u regionima Plava, Andrijevice, Berana, Bijelog Polja, Mojkovca i Bara unaprijeđena je turistička infrastruktura, kreirane su tematske seoske staze koje povezuju prirodne i kulturne atrakcije, postavljena je signalizacija, info table i oznake za sela i lokalitete, dok su određena seoska domaćinstva podržana u cilju unapređenja uslova za pružanje turističkih usluga. Kao rezultat projekta izrađena je i zajednička promotivna brošura koja objedinjuje nove seoske tematske rute i lokalnu ponudu kao i promotivni video materijal.
Dodatne informacije o selu
TURISTIČKA ORGANIZACIJA MOJKOVAC
+382 50 472 428
tomojkovac@t-com.me
NACIONALNI PARK BIOGRADSKA GORA
+382 20 865 625
npbiogradskagora@nparkovi.me